Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar | NotMekani.com
Ana Sayfa / Ana Sayfa / Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar

Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar

Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar

 Yazılım Mühendisliği Nedir?

Sistemli, düzenli, ölçülebilir bir yaklaşımın yazılım geliştirme de, yazılımın işlenilmesinde ve bakımında uygulanmasıdır. Yani mühendisliğin yazılıma uygulanmasıdır.

İlgili resim

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve sistemlerin kullanılması, ihtiyaç halinde gerekli yazılımların geliştirilmesi, donanım ve yazılım problemlerinin çözülmesinde aktif rol oynayan kişilere verilen unvandır.

 

Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar

Yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği bilgisayarlar ile ilişkili iki farklı mühendislik dalıdır. Bu iki dal çok fazla ortak noktaya sahip olduğundan pek çok kimse tarafından karıştırılır. İki mühendislik arasındaki en büyük fark; yazılım mühendisliği tamamen yazılım tasarlama, uygulama, test ve bakımına odaklıdır. Bilgisayar mühendisliği ise bilgisayar bilimlerinin hem yazılım hem de donanım tarafını birlikte inceler.

Bilgisayar mühendisliğinde yazılım araç olarak kullanılır, yazılım mühendisliğinde yazılım amaç olarak kullanılır. Bilgisayar mühendisliğinde ağırlıklı olarak donanım ile uğraşırsınız.Bu nedenle birisi diğerinin muadili gibi bakmak yanlıştır.

Bilgisayar Mühendisi, Bilgisayarın yapısıyla alakalı tüm dersleri görürken, Yazılım Mühendisi ise yazılıma odaklanır.Buradan şunu çıkabiliriz, eğer ben yazılımdan başka alana yönelmem sadece yazılım yapacağım, bilgisayarın donanımı beni ilgilendirmez diyorsanız tercihiniz Yazılım Mühendisliği olmalı. Ancak ben yine yazılımcı olacağım ama bilgisayar donanımına da hâkim olmak istiyorum diyorsanız veya donanımla ilgili bir konuda çalışmak istiyorsanız tercihiniz Bilgisayar Mühendisliği olmalıdır.

Yazılım mühendisliği bir probleme pratik bir çözüm üretmeyi amaçlayan bir branştır. Yazılım mühendisliği bir problemi çözmek için bilgisayar tabanlı bir yazılım geliştirme üzerine kafa yorar. Bilgisayar mühendisliği ise çok daha geniş ve kapsamlı bir daldır ve hem elektrik mühendisliğini hem de bilgisayar bilimlerini kapsayarak bilgisayar sistemleri geliştirmeyi hedefler.

 

 

Hakkında Admin

Blog Yazarı - Araştırmacı - Öğrenci

Bunları da Beğenebilirsin

Önemli Bilgilendirme

Anlaşmalı yönlendirme sitesine (asupload.com) teknik bir problemden dolayı erişim sağlanamamaktadır. Problemi en kısa sürede çözmeye …

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.