Mekatronik Mühendisliği Projeleri | NotMekani.com
Pazartesi , Eylül 21 2020
Ana Sayfa / Ana Sayfa / Mekatronik Mühendisliği Projeleri

Mekatronik Mühendisliği Projeleri

Mekatronik Mühendisliği Projeleri

Otonom yada Manuel kontrollü ROKET tasarımı : 

Uzak bir mesafeden, uçurulan balonları vuracak, Uzaktan kamera kontrolü ile kontrol edilebilen roket tasarlanacak. Balonları vurduktan sonra paraşütünü açıp emniyetle inişini sağlayacak.

Anlık İngilizce-Türkçe TERCÜME yapabilecek bir Mobil yazılım geliştirilmesi  :

Yabancı bir Turist ile bir tezgahtarın başlangıç seviyesinde anlaşabileceği kadar tercüme yapabilecek bir mobil yazılım geliştirilmesi sağlanacak. Yazılım mobil telefonlara yüklenecektir. En azından kelime seviyesinde tercüme yapabilecektir. Yazılımın kelime haznesi istendiği kadar artırılabilecektir. Her yeni kelime kaydedildiğinde, mevcut bir konuşmayı bu kayıtla karşılaştırarak tercümeyi yapacak. Aynı uygulamanın bir benzeri yabancı yazıları görüntü işleme ile işleyip içerisindeki kelimeleri tercüme edecek bir yazılım geliştirilmesi.

Görüntü işleme ile KAYNAK DİKİŞİ ve malzeme varlığının kontrolü :

Fabrikalarda üretim hatlarında insan tarafından yapılan gözle kontrolleri mobil bir robot üzerine bağlanan kamera ile yapılması sağlanacaktır. Kontrollerde kaynak dikişlerinin kalitesi, malzemenin var olup olmadığı (civata, destek vs) gibi temel kontrolleri yapacak. Bu amaçla robot başlangıçta istenen konumlara hareket edecek ve o noktalardan görüntü alacak. Kendi hafızasındaki görüntülerle karşılaştırarak kalite kontrolünü yapacak. Kaynak dikişlerinin düzgünlüğüne göre bir puanlamada yapabilir.

Görüntü İşlemeli TRAFİK İŞARET Hatırlatıcı  :

Trafikte seyahat ederken çoğu sürücü trafik işaretlerine dikkat etmemektedir. Sürücüler için bir trafik işaret hatırlatıcı geliştirilecektir. Bunun için alınan kamera görüntüsü içerisinde görüntü işleme trafik işareti aranacak. Bulduğunda hangi işaret olduğu anlaşılacak. Ona göre sürücüye hatırlatma sesi verecek

Mermi atış hızı ölçüm test cihazı  : 

Şekildeki gibi iki sınır arasından geçen cismin hızını ölçecek bir sistem geliştirilecektir.

Görüntü İşleme ile Trafik İşaretlerine göre hareket eden ROBOT ARAÇ  : 

Yapay olarak oluşturulan bir yol ve trafik işlerinden oluşan parkurda otonom olarak hareket edecek bir araç geliştiriniz. Bunun için hız kurallarına uyan, dönüşlere dikkat eden, girilmez yollara girmeyen ve hareketini yol boyunca rastgele yapan ve karşısına çıkan her işarete göre davranan otonom mini bir araç geliştirin. Parkur aşağıdaki gibi basit olmayacaktır.

Mekatronik Mühendisliği Projelerinde Kuş görünümlü İHA  :

Askeri uygulamalarda 4 rotorlu İHA lar çok fazla dikkat çektiği için gerekli tedbirler önceden alınabilmektedir. Bu amaçla kuş görünümlü İHA tasarımı yapılacaktır. Kuşun büyüklüğü ne kadar küçük olursa o kadar iyi olacaktır Güvercin yada Serçe görünümü gibi. Bunun daha da ötesi Sinek görünümlü ihalar üzerinede çalışılabilir.

Elektrikli Bisiklet Otomobil  :

Tamamen şase ve oturma yerlerinden oluşan 4 tekerli elektrikli bir bisiklet yapılacak. Arka tekerler pedalla kumanda edilecek. Ön tekerlerin göbek kısmına birbirinden bağımsız iki elektrik motoru ile kumanda edilecek. Normal oturma yeri arka koltuklar olacak. Ön taraf bağaj yeri olacak. Gerektiğinde ön tarafada oturulabilmesi için koltuk konulacak. Koltuklar basit plastik koltuktan olacak yağmurda ve sudan etkilenmeyecek. Yaklaşık videodaki örneğe benzeyecek.

İnsan Taşıyan DRONE  :

Şekildeki gibi insan taşıyan bir drone geliştirilecek. Maliyetleri karşılamak için öncesinde Tübitak projesi vermek gerekir. Bir ekip olarak üzerinde çalışılmalı. Yada bir yüksek lisans öğrencisi çalışmayı gerçekleştirebilir.

Mekatronik Mühendisliği Projelerinde Elektrikli bisiklet ARABA  :

Resimdeki gibi 4 tekerli bisiklet parçalarının kullanılarak yapıldığı bir elektrikli araç yapılacaktır. Hem pedalla hemde motorla kullanılabilecek. Tek kişilik olacak, bağajı bulunacak. Kaportası cam fiber, karbon fiber yada çadır kaplama olabilir. Ağırlığı 75 kg geçmeyecek şekilde hafif yapılmaya çalışılacak. Alt ve üst kısmından su, yağmur girmeyecek.

Elektrikli yürüme aracı (kaykay, skoter, hover track)  :

Resimlerdeki örneklere benzer tek tekerli yada çift tekerli bir yürüme aracı yapılacaktır. Üzerine oturulabilen olması tercihlidir. Özellikle yaşlıların kullanabileceği özellikte ve konforu sağlayacak olması tercihtir.

Çok amaçlı modüler masa tipi CNC TORNA+ FREZE + MATKAP tezgahı  :

Şekildeki örneğe benzer, içerine CNC G kodları ile kumada edilebilen bir masa tipi çok amaçlı Tezgah yapılacaktır. Aluminyum, plastik ve ahşap malzemeleri işleyebilecek güçte olacaktır. Parçalar uygun şekillerde bağlandığında Torna, Freze ve Matkap olarakda kullanılabilecek. Tasarımı buna göre yapılacak. Şekildeki gibi ahşaptan birbirine geçmeli olarak üretilen çeşitli oyuncakların üretilebileceği gösterilecek.

2 teker üzerinde dengesini sağlayabilen ve ileri geri, sağa ve sola gidebilen kameralı ve uzaktan kumandalı DENGE ROBOTU  :

Şekildeki robota benzer bir 2 teker üzerinde durabilen ve uzaktan kumada edilebilen ayrıca görüntü aktarımı yapabilen bir robot geliştirilecektir.

LCD ekran üzerinden kontrol edilebilen Sivil Amaçlı KURTARMA ROBOTU  :

Tehlikeli bölgelere girişte kişilere uzaktan yardımcı olacak bir paletli üzerinde kol ve tutamaç bulunan kameralı bir robot geliştirilecek. Şekildekilere benzer bir sistem olacak. Yanlız kontrolleri ve kamera görüntüsü, Andorid tabanlı bir tablet içerisine yazılacak yazılım ile kontrol edilecek.

Titreşim sensörü ile ARIZA ANALİZİ  :

Bu konu bir çok yerde uygulanabilir ama özellikle tren tekerleri için bir çalışma yapılacaktır. Tren tekerlerinde ani fren ve kızaklanmalardan dolayı kilitlenen tekerlerin yüzeylerinde düzleşme meydana gelmektedir. Bu durum ancak trende meydana gelen ses değişimi yada, bakım gözlemlerinde fark edilebilmektedir. Bu tip bir durumu önceden farkedebilmek için teker aks başına bağlanacak olan bir titreşim sensörü ve devresi geliştirilecek. Tren seyir halindeyken sürekli olarak titreşimleri kablolu/kablosuz olarak bir merkezi bilgisayara iletecek. Bilgisayardaki program titreşimleri analiz ederek, arıza oluşmuş tekerle ilgili bilgileri makiniste uyarı olarak verecek. Bu deneyin laboratuar şartlarında gerçekleştirilebilmesi için bir deney düzeneği kurulacak.

Ev-Büro tipi GERİ DÖNÜŞÜM MAKİNASI  :

Evlerde ve iş yerlerindeki plastikleri geri dönüşüm yoluyla kazanmak ve faydalı ürünlere dönüştürmek için aşağıda resimleri verildiği şekilde, a) Parçalıcı ve b)Plastik Enjeksiyon makinası c) 3D Yazıcı imal edilecek. Parçalayıcıda öncelikle plastikler ufalanacak. Ardınan ufalanan parçalar Plastik enjeksiyondan geçirilip tel haline getirilecek. Bu telleri ürüne dönüştürecek olan uygun bir 3D yazıcı tasarlanacak. Bu çalışmayı ekip olarak 3 den fazla kişi alabilir. Bu üç makina ile kendi istediğimiz ürünü üretmiş olacağız ve çevreyede katkımız olmuş olacak.

Mekatronik Mühendisliği Projeleri Devamı yakında…

Hakkında Admin

Blog Yazarı - Araştırmacı - Öğrenci

Bunları da Beğenebilirsin

Önemli Bilgilendirme

Anlaşmalı yönlendirme sitesine (asupload.com) teknik bir problemden dolayı erişim sağlanamamaktadır. Problemi en kısa sürede çözmeye …

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.