Mikroişlemciler ile Mikrodenetleyiciler Arasındaki Farklar | Not Mekanı
Pazartesi , Eylül 21 2020
Ana Sayfa / Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği / Mikroişlemciler ile Mikrodenetleyiciler Arasındaki Farklar

Mikroişlemciler ile Mikrodenetleyiciler Arasındaki Farklar

Mikroişlemci Nedir?

Günümüzde   kullanılan   bilgisayarların   özelliklerinden   bahsedilirken duyduğunuz 80386, 80486,  Pentium-ll,  Pentium-lll birer mikroişlemcidir (Microprocessor). Mikroişlemciler bilgisayar programlarının yapmak istediği tüm işlemleri yerine getirdiği için, çoğu zaman merkezi işlem ünitesi (CPU- Central Processing Unit) olarak da adlandırılır. PC adını verdiğimiz kişisel bilgisayarlarda kullanıldığı gibi, bilgisayarla kontrol edilen sanayi tezgahlarında ve ev aygıtlarında da kullanılabilmektedir. Bir mikroişlemci işlevini yerine getirebilmesi için aşağıdaki yardımcı elemanlara ihtiyaç duyar. Bunlar:

1. Input (Giriş) ünitesi.

2. Output (Çıkış) ünitesi.

3. Memory (Bellek) ünitesi.

 • Bu üniteler CPU chip’inin dışında, bilgisayarın ana kartı üzerinde bir yerde farklı chip’lerden veya elektronik elemanlardan oluşur. Aralarındaki iletişimi ise veri yolu (Data bus), adres yolu (Address bus) denilen iletim hatları yapar.
 • Intel, Cyrix, AMD, Motorola mikroişlemci üreticilerden birkaçıdır, Günümüzde mikroişlemciler   genellikle   PC   adını   verdiğimiz   kişisel   bilgisayarlarda kullanılmaktadır.

Mikrodenetleyici Nedir?

Bir bilgisayar içerisinde bulunması gereken temel bileşenlerden RAM, I/O ünitesinin  tek  bir  chip  içerisinde  üretilmiş  biçimine  mikrodenetleyici (Microcontroller) denir. Bilgisayar teknolojisi gerektiren uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmış olan mikrodenetleyiciler, mikroişlemcilere göre çok daha basit ve ucuzdur. Günümüz mikrodenetleyicileri otomobillerde, kameralarda, cep telefonlarında, fax-modem cihazlarında, fotokopi, radyo, TV, bazı oyuncaklar gibi sayılamayacak kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Günümüz mikrodenetleyicileri birçok chip üreticisi tarafından üretilmektedir. Her firma ürettiği chip’e farklı isimler vermektedir. Örneğin Microchip firması ürettiklerine PIC adını verirken, Intel’in ürettiği ve 1980’lerin başında piyasaya sürdüğü 8051, bazen MCS-51 olarak da adlandırılır.

Neden Mikroişlemci Değil de Mikrodenetleyici Kullanılıyor?

Mikro işlemci ile kontrol edilecek bir sistemi kurmak için en azından şu üniteler bulunmalıdır; CPU, RAM, I/O ve bu ünitelerin arasındaki veri alış verişini kurmak için DATA BUS (data yolu) gerekmektedir. Elbette bu üniteleri yerleştirmek için baskılı devreyi de unutmamak gerekmektedir. Mikrodenetleyici ile kontrol edilecek sistemde ise yukarıda saydığımız ünitelerin yerine geçecek tek bir chip (Mikrodenetleyici) ve bir de devre kartı kullanmak yetecektir. Tek chip kullanarak elektronik çözümler üretmenin maliyetinin daha düşük olacağı kesindir. Ayrıca da kullanım ve programlama kolaylığı da ikinci bir avantajıdır. İşte yukarda saydığımız nedenlerden dolayı son zamanlarda bilgisayar kontrolü gerektiren elektronik uygulamalarda mikrodenetleyici kullanmaya eğilimin artmasının haklılığını ortaya koyuyor.

Mikrodenetleyiciler Hakkında Bilgiler

Neredeyse   her  mikroişlemci   (CPU)  üreticisinin  ürettiği  birkaç mikrodenetleyicisi bulunmaktadır. Bu denetleyicilerin mimarileri arasında çok küçük farklar olmasına rağmen aşağı yukarı aynı işlemleri yapabilmektedirler. Her firma ürettiği chip’e bir isim ve özelliklerini birbirinden ayırmak için de parça numarası vermektedir. Örneğin Microchip ürettiklerine PIC adını, parça numarası olarak da 12C508, 16C84, 16F84, 16C711 gibi kodlamalar verir.   Intel ise ürettiği mikrodenetleyicilere MCS-51 ailesi adını vermektedir. Genel olarak bu adla anılan mikrodenetleyici ailesinde farklı özellikleri bulunan ürünleri birbirinden ayırt etmek için parça numarası olarak da 8031AH, 8051AH, 8751AHP, 8052AH, 80C51FA gibi kodlamalar kullanılmaktadır.

Bir uygulamaya başlamadan önce hangi firmanın ürünü kullanılacağına, daha sonra da hangi numaralı denetleyicinin kullanılacağına karar vermek gerekir. Bunun için mikrodenetleyici gerektiren uygulamada hangi özelliklerin olması gerektiği önceden bilinmesi gereklidir. Aşağıda bu özellikler sıralanmıştır:

 • Programlanabilir dijital paralel giriş/çıkış.
 • Programlanabilir analog giriş/çıkış.
 • Seri giriş/çıkış ( senkron, asenkron ve cihaz denetimi gibi).
 • Motor veya servo kontrol için pals sinyali çıkışı.
 • Harici giriş vasıtasıyla kesme.
 • Timer vasıtasıyla ile kesme.
 • Harici bellek arabirimi.
 • Harici bus arabirimi (PC ISA gibi).
 • Dahili bellek tipi seçenekleri(ROM, EPROM, PROM ve EEPROM).
 • Dahili RAM seçeneği.
 • Kayan nokta hesaplaması.

Daha da ayrıntıya girecek olursak bu listede sıralanacak özellikler uzayıp gidecektir. Şimdi de bizim bu kitapta ele aldığımız Microchip’in ürünü olan PIC’i neden seçtiğimize değinelim. Microchip, 8-bit’lik mikrodenetleyici ve EEPROM üreten bir Amerikan şirketidir. Arizona eyaletinde iki, Tayland ve Tayvan’da da birer tane olmak üzere toplam dört fabrika ile kendi alanında dünyada söz sahibi olan bir chip üreticisidir.

Hakkında Admin

Blog Yazarı - Araştırmacı - Öğrenci

Bunları da Beğenebilirsin

Çözümlü Problemlerle Yüksek Gerilim Tekniği PDF İndir

Çözümlü Problemlerle Yüksek Gerilim Tekniği PDF İndir Kitaba Ait Bilgi Burada bu kitabı barındırma amacımız …

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.