MPLab Nasıl Kullanılır? MPLab Kullanımı? | Not Mekanı
Ana Sayfa / Ana Sayfa / MPLab Nasıl Kullanılır? MPLab Kullanımı?

MPLab Nasıl Kullanılır? MPLab Kullanımı?

  • Öncelikle MPlab Programının ne işe yaradığını bilmiyorsanız buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.
  • MPLab Programına sahip değilseniz buradan indirip kurulumunu yapabilirsiniz.

MPLab Nasıl Kurulur? (Resimli)

ADIM 1: İndirdiğimiz MPLab programını kurulu olduğu yerden açıyoruz.

ADIM 2: Program açılığında Resim 4’teki gibi bir görünüme sahip olur.

 

ADIM 3: Yeni bir çalışma alanı yaratmak için Project Wizard kullanılabilir. Bu sihirbazı çalıştırmak için Project > Project Wizard yolu izlenir. (Resim 5) Project Wizard Yardımı ile bir çok prosedür program tarafından yapılır. Böylece bir çok işlemin yükü kullanıcının üzerinden kalkar.

 

ADIM 4: Project Wizard başlatıldığında bir karşılama ekranı açılır. (Resim 6) Bu aşama ileri tuşuna tıklanarak geçilir.

 

ADIM 5: Bu adımda projede kullanılacak mikroişlemci seçilir. (Resim 7) Seçim yapıldıktan sonra net tuşuna basılarak bir sonraki adıma geçilir.

 

ADIM 6: Projenin hangi dilde yazılacağı bu adımda seçilir. Derleme ve hata kontrolü yapılabilmesi için bu alanın doğru seçilmesi önemlidir. Resim 8’de assembly diline uygun seçilim yapılmıştır. Bir başka dilde yazılacak projeler için “Active Toolsuite” bölümünde değişiklik yapılabilir. Seçim projeye uygun bir şekilde yapıldıktan sonra ileri tuşuna basılarak bir sonraki adıma geçilebilir.

 

ADIM 7: Project Wizard ile yeni bir proje yaratılabileceği gibi eski bir projede tekrar düzenlenebilir. Yeni bir proje yaratmak için “Crate New Project File” seçimi yapılır ve browse tuşuna basılır. (Resim 9) Eski bir projeyi düzenlemek için ise “Reconfigure Active Project” seçim yapılır ve browse tuşuna basılır.

ADIM 8: Bu adımda projenin kaydedileceği konum seçilir, dosya adı kısmı uygun biçimde düzenlenir ve kaydet butonuna basılır. (Resim 10) Projenin isminin projenin amacına uygun bir şekilde seçilmesi önemlidir. Bu şekilde yapılan seçimler karışıklığı önler, daha sonraki kullanımlarda kolaylık sağlar.

ADIM 9: Bu adımda var olan dosyalar projenize eklenebilir. (Resim 11) Herhangi bir dosya eklemek istemiyorsanız ileri tuşuna basarak bir sonraki adıma geçilir.

ADIM 10: Bu adımda “Project Parameters” bölümünden seçimler kontrol edilebilir. Eğer seçimler doğruysa “son” tuşuna basılarak işlem sonlandırılır. Herhangi bir hata durumunda “geri” tuşuna basılarak sorunlu bölüm düzeltilebilir

ADIM 11: Project Wizard işlemi sonlandığında MPLAB programı Resim 13’teki şekli alır.

ADIM 12: Projeye yeni dosya eklemek için File > Add New File to Project yolu izlenir. (Resim 14)

ADIM 13: Eklenecek dosyanın konumu ve ismi belirlenir. Dosya uzantısının yazılması önemlidir. Eğer bu dosyada assembly dilinde çalışma yapılacaksa uzantının .asm olarak belirtilmesi gerekmektedir. Đsim ve konum belirlendikten sonra Kaydet tuşuna basılarak işleme devam edilebilir. (Resim 15)

ADIM 14: Bu adımda projemiz çalışmaya hazır bir konuma gelmiş bulunmaktadır. Workspace penceresinden (Resim 16) dosyalarınıza kolaylıkla ulaşabilir ve değişiklik yapabilirsiniz.

ADIM 15: Proje penceremiz son durumda Resim 17’deki gibi bir şekilde görülmektedir. Yazım penceresine amaca uygun kodlama yapıldıktan sonra hata ayıklama ve derleme işlemine geçilebilir.

ADIM 16: Kod yazımı sonrası çalışma alanı Resim 18’deki gibi görülmektedir. Bu aşamadan sonra derleme hata ayıklama ve derleme işlemine geçilebilir. Kodu derlemek için Project > Build All yolu izlenebilir (Resim 18), üst panelde bulunan kısayol tuşu kullanılabilir (Resim 19) ya da klavye kısayol tuşu Ctrl+F10 kullanılabilir.

Adım 17: Derleme işlemi süresince küçük bir pencere açılır. (Resim 20) Derleme işlemi sonunda Output penceresinde derleme işleminin sonuçlar görülebilir. (Resim 21) Output verilerinin son satırında “BUILD SUCCESS” yazısı çıkması derleme işleminin hatasız gerçekleştiği anlamına gelmektedir. Hata olması durumunda “BUILD FAILED” yazısı çıkar. Hatalar satırları ile beraber output penceresinden izlenebilir.

ADIM 18: Derleme işlemi başarı ile sonuçlanmış ise projenin kayıtlı olduğu dosyada .hex dosyası oluşur. Bu dosya mikroişlemciye yüklenerek kullanılabilir ya da herhangi bir simulasyon programında doğru çalıştığından emin olunabilir.

MPLab Nasıl Kurulur? (Video)

Hakkında Admin

Blog Yazarı - Araştırmacı - Öğrenci

Bunları da Beğenebilirsin

Önemli Bilgilendirme

Anlaşmalı yönlendirme sitesine (asupload.com) teknik bir problemden dolayı erişim sağlanamamaktadır. Problemi en kısa sürede çözmeye …

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

not indir