Raspberry Pi Nedir? Modelleri Nelerdir? Kurulumu | Not Mekanı
Ana Sayfa / Ana Sayfa / Raspberry Pi Nedir? Modelleri Nelerdir? Kurulumu

Raspberry Pi Nedir? Modelleri Nelerdir? Kurulumu

Raspberry Pi nedir?

Raspberry Pi kredi kartı boyutunda “gerçek bir bilgisayardır”. Tüm dünyada çocukların alıp kullanabileceği, basit programlama yapabilecekleri hatta deneylerinde kullanabileceği ucuz, küçük ve yetenekli bir bilgisayardır. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarların yapabileceği çoğu işlemi yapabilme kapasitesine sahiptir.

İlgili resim

 

Raspberry Pi Modelleri

Çeşitli modeller bulunmaktadır. Bu modeller temelde aynı olsalar da, yenilik, hız vb. açılardan farklılık gösterirler.

 

  • Model A: Raspberry Pi’nin en temel sürümüdür. Üzerinde sadece 1 adet USB portu, 3.5 mm stereo ses çıkışı, kompozit video ve HDMI portu bulunur. Ethernet girişi bulunmaz. ARM v6 mimarisine sahip tek çekirdek işlemciye sahiptir. 256MB RAM belleği vardır. 26-pinli GPIO konektörü bulunur. Az güç tüketmesi sayesinde gömülü sistem projelerinde kullanılması için tasarlanmıştır.
  • Model A+: Model A’nın güncellenmiş sürümüdür. Bu sürümde 26-pinli GPIO konektörü 40-pine çıkartılmış, kompozit video çıkışı kaldırılmış ve normal SD kart yerine mikro SD kart slotu kullanılmıştır. Kart boyutları ufaltılarak yer sıkıntısı çekilebilecek projelerde kullanılması hedeflenmiştir. En küçük boyutlu modeldir.
  • Model B: Raspberry Pi’nin en çok bilinen ve kullanılan modelidir. 2 adet USB portu, Ethernet girişi, 3.5 mm stereo HDMI ve kompozit video çıkışları bulunur. ARMv6 mimarisine sahip tek çekirdek işlemciye sahiptir. 512MB RAM belleği vardır. 26-pinli GPIO konektörü bulunur. En popüler  modeldir.
  • Model B+: Model B’nin geliştirilmiş ve kart tasarımı değiştirilmiş sürümüdür. Model B’den farklı olarak 4 adet USB portu, normal SD kart yerine mikro SD kart slotu ve 26-pin yerine 40-pinli GPIO konektörü bulunur. HDMI ve Ethernet bağlantıları yine bu kartta yer almaktadır. Kompozit video çıkışı bu kartta ayrı bir konektör olarak yer almamaktadır, 3.5 mm ses çıkış portundan 3’lü RCA tipi kabloyla bağlanır.
  • Raspberry Pi 2: Model B+ ile aynı kart dizilimine sahip olmasına karşın, bu kartta ARMv7 mimarisine sahip 4 çekirdekli işlemci ve 1GB RAM bellek bulunmaktadır.İlgili resim
  • Raspberry Pi 3Raspberry Pi 2’nin devamı olan bu modelin en büyük farkı dahili Wi-Fi ve Bluetooth bağlantıya sahip olmasıdır. Ayrıca ARMv8 64-bit mimarisine sahip 4 çekirdekli işlemcisi, 1.2GHz frekansında çalışmaktadır ve 1GB RAM belleğe sahiptir. Mikro SD Kart özelliği geldi. 40 pin bulunmaktadır. 4 adet USB2.0 portu vardır. Bu portlarda yapılan geliştirmelerle  sayesinde aşırı akım kontrolü ve de tak-kullan desteği sunmaktadır.İlgili resim
  • Raspberry Pi Zero: Bütün dünyayı ayağa kaldıran  modeldir :). Bunun en büyük sebebi, $5’lık fiyat etiketiyle satışa sunulması olmuştur. En küçük boyutlu modeldir. Donanımı (işlemci ve belleği) Model B ile tamamen aynıdır. Boyutundan dolayı tam boy USB yerine mikro USB-OTG portuna sahiptir. Detaylı bilgi için buradaki yazıyı inceleyebilirsiniz.İlgili resim

Raspberry Pi nerede üretildi, menşei neresidir?

İngiltere’de geliştirilen ve üretimi de İngilitere’de yapılan bir üründür.

 

Hangi SoC (System on Chip: Mikroçip sistemi) kullanılıyor?

Raspberry Pi 3 Broadcom BCM2837 mikroçip sistemini kullanmaktadır. 1.2GHz 64-bit quad-core ARM Cortex-A53 CPU, Broadcom VideoCore IV @ 250 MHz (BCM2837: 3D part of GPU @ 300 MHz, video part of GPU @ 400 MHz) sahiptir. 

Raspberry Pi Zero ve Zero W modelleri Raspberry Pi’nin ilk modellerine ait BroadcomBCM2835 mikroçipini bulundururlar. 1GHz single-core ARM1176JZF-S CPU ile Raspberry Pi’lerin tüm sürümlerindeki GPU’ya sahiptirler.

 

Kullanımı ve Kurulumu

(Video Via: Robotistan )

 

Hakkında Admin

Blog Yazarı - Araştırmacı - Öğrenci

Bunları da Beğenebilirsin

Önemli Bilgilendirme

Anlaşmalı yönlendirme sitesine (asupload.com) teknik bir problemden dolayı erişim sağlanamamaktadır. Problemi en kısa sürede çözmeye …

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.